Puslapis 11

BONAIRE

UNREAD_POSTParašytas: 21 Bir 2011 04:14
rutab
Sveiki, brangieji :)

Kaip ir žadėjau – pasistengsiu surašyti naudingą informaciją, kas kaip kur ir už kiek galima nukeliauti į Bonaire.

SKRYDŽIAI. Pigesnių skrydžių ieškojau ganėtinai ilgai, knaisiojausi po įvairiausias paieškų sistemas, įvairiais maršrutais ir pan. Pigiausią variantą radau per http://www.skyscanner.net/ Realiai galima skristi per USA arba tiesiogiai iš Amsterdamo į Bonaire (kartais – su tarpine stotele Curacao). Skrydis per USA ar per Amsterdamą kainuoja tiek pat, tad paprasčiau ir greičiau skirsti tiesiai iš Amsterdamo. Į vieną pusę bilietas man kainavo 2.200 LTL (čia su skrydžiu į Amsterdamą). Į abi puses skrydžių nebandžiau ieškoti, tad kokia bilieto kaina į abi puses – tiksliai nepasakysiu. Tiesa, reikia paminėti, kad aš atskridau ne sezono metu. Žiemą kainos gali ir skirtis. Iki Amsterdamo skridau su Estonian Air, nuo Amsterdamo – su Arkefly. Realiai labai dažnai iš Amsterdamo skrenda KLM, bet šios avialinijos ganėtinai brangios. Skrydis nuo Amsterdamo iki Bonaire – 11 val. 10 min.

SEZONAI. Vasarą Bonaire skaitosi nesezonas (mat daugiausia turistų atkeliauja iš USA ir Olandijos, tad jie mieliau atvyksta čia žiemos metu). Buriavimo įrangos nuomos kainos sezono ir nesezono metu skiriasi labai nedaug. Viešbučių – nežinau. Visgi šią info lengvai galima rasti internete.

APGYVENDINIMAS. Bonaire 5 žvaigždučių viešbučių nerasite. Čia daugiausia boutiqe stiliaus ar šeimyninių viešbutukų. Kainas galite rasti internete. Kiek kainos svyruoja sezono ar nesezono metu – nesidomėjau. Yra ir viešbutukų pačiame spote. Bet kuo viešbutis arčiau pliažo – tuo jis brangesnis. Realiai pas mane pačią yra viena papildoma išlankstoma lova. Dar koks žmogus tilptų ant grindų. Mano butuko savininkė neprieštarauja, jei pas mane atvyktų svečių, bet jiem reiktų šiek tiek papildomai susimokėti (už daugiau išnaudojamo vandens, elektros ir pan.). Mat į mano nuomos kainą viskas įskaičiuota. Tiesa, saloje yra galimybė susirasti išsinuomoti butuką, namą ar pan., ypač jei atvykstat ilgesniam laikui. Aš už savo butuką moku 425 USD per mėnesį (viskas įskaičiuota). Bet šita kaina skaitosi labai žema, nes nuoma ilgalaikė ir „per pažįstamus“. Be to, gyvenu 15 km nuo paplūdimio, butukas nedidelis. Girdėjau, kad kiti nuomojasi butus už 1000 USD per mėn.

VĖJAS, ORAS, VANDUO. Nors statistika rodo, kad vėjas pučia ištisus metus, vietiniai sako, kad liepą-rugpjūtį vėjo nebūna. Gegužę, birželį, rugsėjį, spalį – vėjuočiausias laikas. Stipriausias vėjas būna anksti rytais ir vakarais. Po pietų vėjas visada pasėda. Čia retai kada pučia labai stiprus vėjas. Kai vėjuota – vidurkis apie 8-10 m/s. Visgi per šitas 20 mano buvimo dienų ne kartą teko buriuoti su 4,8 kv.m., 4,3 kv.m. bure ir kartais su pereborais. Bet aš buriuoju daugiausia vakare, kai sukyla vėjas ir nebūna taip karšta (ir visos „nuomyklos“ jau būna uždarytos). Buriuoja visi daugiausia Lac Bay. Pusė spoto – visiškai negilu (yra vietų, kuriose net vairiuką galima palikti, bet jos pažymėtos, visgi pasėdus vandeniui jau apturėjau vieną įvykį kai kalėsi vairiukas į dugną). Kita pusė spoto (kur ir vyko freestyle čempionatas) – gilu. Kur negilu – visiškas flat‘as, kur giliau – esant stipresniam vėjui yra čiopas. Aišku, jo negalima net lyginti su Ventainės čiopu :) Bangų lyg ir yra kitoje vietoje, bet iki jų dar nebuvau nukeliavusi. Visgi mano kolegos sakė, kad po kokio pusmečio mane ten tempsis. Tiek kad ten nėra įrangos nuomos, tad norintiems buriuoti bangose reiktų turėti savo įrangą (nebent pavyktų susitarti ar pan.). Lac Bay – visiškas onshore (visuomet pučia rytai). Kartais vėjas atsisuka iš pietų, bet čia išimtiniai atvejai. Oro temperatūra – žiemą apie 26 laipsnius, vasarą – apie 28-29. Vandens temperatūra žiemą 26, vasarą – 27-28. Vasara yra liūčių sezonas. T.y. per savaitę kelis kartus kokias 5 min. stipriai nulyja. Buriavimo apranga – šortai, lycra ir kepurė nuo saulės :) Batukų čia nereikia, nes dugnas švarus, be koralų.

KAITAVIMAS. Kaituoti galima kitame salos krante, kur pučia visiškas offshore. Lac Bay kaituoti draudžiama. Jei kas nors kaituoja – moka milžiniškas baudas. Išvis – čia kaitavimas suvokiamas kaip žiauriai pavojingas sportas. Be to, jų suvokimu, kaitavimui offshore yra šimtą kartui saugiau, nei onshore (mat yra prisitrėškusių į medžius ir pan.). Visgi reikia nepamiršti, kad offshore čia pučia į vandenyną :)

BURIAVIMO ĮRANGOS NUOMA. Yra dvi (šalia viena kitos) nuomyklos. http://bonairewindsurfplace.com/index.html ir http://www.jibecity.com/ Kainos puslapiuose dar senos (mat prisijungus prie Nyderlandų atsirado papildomų mokesčių). Realiai savaitei nuoma kainuoja apie 300 USD. Pas mus įranga – starboard, rrd ir hotsailsmaui, pas „kaimynus“ – JP ir NeilPryde. Mūsų nuomoj didžiausia burė – 8,8 kv.m.

TRANSPORTAS. Be transporto apsieiti čia sudėtinga (nebent gyventumėt visiškai arti spoto). Viešojo transporto čia nėra, yra tik viena taksi firma. Kiek kainuoja – neturiu supratimo. Dauguma nuomojasi motorolerius arba mašinas. Vėlgi – kainų nežinau, reikia googlinti. Kas atvyksta ilgesniam laikui – nusiperka mašinas, o vėliau jas parduoda. Čia šitas dalykas ganėtinai populiarus. Benzino kaina paskutinį kartą buvo apie 1,20 USD (tiksliai nepamenu). Su dviračiu čia irgi neprivažinėtumėt, nes atstumai nėra maži (ypač važiuojant per tokį karštį). Motorolerių niekas nerekomenduoja imti, nes su jais Bonaire ganėtinai nesaugu. Mat čia niekas negaudo girtų vairuotojų (t.y. policija net neturi alkotesterių). Tad vakare pilna pogirčių vairuotojų. O keliukai ganėtinai siauri, apšvietimo daug kur nėra.

KAINOS. Maistas, higienos prekės, buitinės prekės ir pan. čia kainuoja tiek, kiek Lietuvoj litais, tai čia doleriais. Vienintelis pigesnis dalykas – benzinas :) Maistą beveik visą importuoja (daugiausia iš Venesuelos ir Olandijos). Iš vietinių valgomų dalykų yra tik mangai. Kavinėse ir restoranuose – tas pats – kaip pas mus litais, taip čia doleriais. Tik kava kainuoja tiek pat, kiek pas mus. Rūbai kainuoja panašiai kaip Lietuvoj.

PINIGAI. Nuo šių metų vietinė valiuta – USD. Daug kur galima atsiskaityti kortelėmis.

KALBA. Angliškai susišnekėsit beveik su visais. Kai kurie kalba su dideliu akcentu, kai kurie – visiškai laisvai. Taip pat dauguma moka ispanų kalbą ir, kas be ko, olandų. Vietinė kalba – papiamentu.

Tai tiek informacijos. Jei kažką pamiršau parašyti ar kas nors konkrečiai domina – klauskit :)