EXTREME-SPORTS.LT
Lietuvos extremalaus sporto portalas


www.emotions.lt Photo video www.puskupusku.lt

 

 

kaip gerti ir buriuoti ;)

Visi klausimai-atsakymai pradedantiesiems
Post here your HowToDo question

kaip gerti ir buriuoti ;)

UNREAD_POST morewind 04 Sau 2007 13:01

Ar pagirios gali netrukdyti sportuoti?

Galvą skeliantis skausmas, pykinimas, perdžiūvusi burna, nuovargis ir drebulys, ratu besi-
sukantis kambarys – daugumai iš vakaro padauginusiųjų alkoholio šie dalykai yra pažįstami. Pagirios po didžiųjų metų švenčių yra visai nelinksmas dalykas. Mes sakome, kad vienintelis tikras ir geras vaistas nuo pagirių – laikas. Tačiau tą sunkųjį periodą galima palengvinti ir kitomis priemonėmis. Jų yra daugybė – nuo patarimų išgerti dar alkoholio iki raugintų kopūstų skysčio.

Vaisto beieškant
Pagirias medikai vadina gražiu terminu „abstinencijos sindromas“, tačiau pati esmė nuo to nesikeičia.
Senovės egiptiečiai tvirtino, kad pagirių išvengti padeda virtas kopūstas, o viso pasaulio jūreiviai buvo įsitikinę, kad geriausias vaistas yra jūros vanduo. Kai kas klaidingai mano, kad nedidelis alkoholio kiekis, išgertas pagirioms, turėtų palengvinti nemalonią būseną, tačiau iš tiesų žmogus tik vėl apgirsta.
Kenčiantiems nuo pagirių vaistinėse pasiūlys nebent paracetamolio, alkaseltzerio arba alkaprimo, nuo kurių atlėgs galvos skausmas, palengvės gausaus valgio ir svaigalų sukelto skrandžio uždegimo simptomai.

Gamta taip nori
Mokslininkai iš Didžiosios Britanijos tikrino medicinos duomenų bazes, ieškojo internete, apklausė specialistus ir gamintojus, kokie buvo atlikti tyrimai gydant pagirias ar užkertant joms kelią. Atrasti duomenys apie aštuonis skirtingus preparatus: propanololį (beta-blokatorių), tropizetroną (vaistą nuo pykinimo ir svaigulio), tolfenamo rūgštį (vaistą nuo skausmo), fruktozę ir gliukozę, taip pat maisto papildus – agurklę, artišoką, opunciją ir iš mielių gaminamą preparatą. Daugumos tyrimų rezultatai nenurodė jokio teigiamo poveikio, bet trys preparatai – limoleno rūgštis, gaunama iš agurklių, mielių gaminys ir tolfenamo rūgštis – atrodo, buvo kažkiek veiksmingi.

Vis dėlto vargu ar bus atrastas vaistas nuo pagirių, nes jį atradus iškiltų etinė problema: žmonės pradėtų gerti daugiau alkoholio, nes manytų, kad jis yra nekenksmingas. Pagirios – tai būdas, kuriuo gamta mums pasako, kad alkoholis yra blogai, mano mokslininkai. Anot jų, efektyviausias būdas išvengti pagirių simptomų – tai abstinencijos praktikavimas ir saikingumas.

Dvi priežastys
Alkoholis skaldomas kepenyse, veikiant specifiniams fermentams, o alkoholio skilimo produktai pašalinami pro inkstus ir tam sunaudojama daug organizmo vandens. Todėl viena iš svarbiausių pagirių priežasčių yra dehidracija - vandens netekimas. Dehidracija gali sukelti stiprius galvos skausmus ir bendrą silpnumą.
Kita priežastis - acetaldehido (tam tikros nuodingos medžiagos) sankaupos organizme. Alkoholis kepenyse skaldomas dviem etapais: pirmiausiai susidaro acetaldehidas, kuris vėliau paverčiamas acetatu. Jei pirmasis etapas vyksta greičiau už antrąjį, tai organizme susikaupia acetaldehido perteklius, ir savijauta būna labai bloga.

Stikliukas tik apgaus
Stikliukas – sveikatai pataisyti? Šis mitas gajus, ir gali būti, kad jame yra racionalumo grūdas. Teigiama, kad nuo pagirių taip vadavosi ir garsus rašytojas E.Hemingvėjus – rytą jis išgerdavo alaus ir pomidorų sulčių kokteilį…
Vis dėlto nuo pagirių gydytis taurele degtinės – klaidingas kelias. Šis būdas efektyviai pašalina abstinencijos sindromą, tačiau tik alkoholikams, kuriems jau nepadeda kiti metodai.
Protingi vyrai teigia, kad gavęs naują dozę organizmas vėl užsiima alkoholio skaidymu, tad kūnas pamiršta pagirias. Kad ir kaip ten būtų, tai tik laikinas savijautos pagerėjimas, kuris gali paskatinti išgerti ir antrą, ir trečią stikliuką… O juk amžinai gerti negalėsi.

Daugiau vandens
Geriausias vaistas nuo pagirių - „nepadauginti“ iš vakaro. Tačiau jei šis patarimas nepriimtinas, protingiausia kartu su alkoholiu gerti vandens ar kitų nealkoholinių gėrimų, nes tai padės išvengti dehidracijos.
Galima vartoti B grupės vitaminų, ypač vitamino B1, kadangi alkoholis sukelia jų trūkumą.
Esant pagirioms ypač aktualu atkurti vitamino C atsargas. Šis vitaminas labai aktyviai sujungia, o vėliau neutralizuoja toksiškus agentus. Reiktų išgerti kelias tabletes ar žirnelius askorbo rūgšties.
Alkoholis yra diuretikas - jis skatina skyčių pasišalinimą iš organizmo. Dėl šios priežasties kitą rytą taip beprotiškai troškina - tad gerti daug skysčių tiesiog būtina.
Po gerų išgertuvių organizmui trūksta apie 1,3-1,5 litro skysčių. Pradėti reanimacinį procesą reiktų būtent nuo troškulio numalšinimo. Geriausiai tinka vanduo, juo atskiestos apelsinų ar kitų citrusinių vaisių sultys. Siekiant išvengti pykinimo, skystį reikėtų gerti po truputį, maždaug 1,5 litro per valandą ar pusantros.
Dar reikia atkurti prarastus elektrolitus – kalį, magnį, natrį ir fosforą. Šių medžiagų gausu agurkų rauge, raugintuose kopūstuose, duonos giroje – patikrintose liaudiškose kovos su pagiriomis priemonėse. Efektyvesni medikamentai - pananginas ir aspartamas, kuriuose gausu kalio. Apsimoka išgerti 2–3 tabletes.
Bet vienintelė tikrai išgydysianti priemonė yra laikas.

Svarbu gėrimo kokybė ir kiekis
Kai kurių rūšių gėrimuose yra palyginti daug nuodingų priemaišų, sunkinančių pagirias. Burbonas, romas ir konjakas yra ypač „užteršti“. Šampanas ir kai kurie saldūs vynai taip pat gali būti blogos savijautos priežastimi. „Švariausia“ yra degtinė, nes ją sudaro tik grynas etilo alkoholis ir vanduo.
Reiktų stengtis nemaišyti skirtingo tipo ir rūšių alkoholinių gėrimų. Ir, žinoma, jausti saiką. Teigiama, kad pagirios negresia, jei išgeriama 68 ml degtinės žmogaus kūno svorio kilogramui per ne trumpesnį kaip 3-4 val. laikotarpį. Viskas prasideda nuo šios normos...
Burnos ertmėje susikaupia 5 proc. spirito, dar 25 įsiurbiama pilve, likęs spiritas patenka į kraują iš žarnyno. Todėl gerai pavalgęs žmogus apgirsta lėčiau ir rytą nekyla nemalonių pjūčių.

Prisiverskite pavalgyti
Jei jau ketinate daugiau išgerti, patartina prieš tai pavalgyti. Labiausiai alkoholio pasisavinimą stabdo bulvės, mėsa ir visi produktai, kuriuose gausu riebalų.

Prisiversti pavalgyti yra labai svarbu ir kitą rytą po išgertuvių. Sumuštinis ar dribsniai su stikline šviežių sulčių labai pagerins savijautą. O dar geriau pusryčiams - omletas su kumpiu ir daržovėmis.
Kodėl reikia taip sočiai valgyti? Po išgertuvių cukraus kiekis kraujyje labai sumažėja, jį atkurti gali tik daug baltymų ir angliavandenių turintis maistas. Suvalgius riebesnio maisto (kumpio, dešros) suaktyvėja hormonų veikla, o tai lėtina alkoholio pasisavinimo procesus. Kiaušiniuose yra cisteino, kuris padeda iš organizmo pašalinti laisvuosius radikalus. Pomidorai dar naudingesni - juose daug vitaminų ir antioksidantų.
Be to, besimėgaudami sočiais pusryčiais pamiršite galvos skausmą. Tačiau jei vis dėlto pusryčiai „nelenda“, suvalgykite nors bananą - jis nuramins skrandį ir organizme atkurs kalio pusiausvyrą.
Stiklinėje sulčių ištirpinkite šaukštelį medaus - tai padidins gliukozės kiekį kraujyje. Gliukozė greitina alkoholio oksidaciją ir gerina centrinės nervų sistemos būklę.

Pagerinti savijautą rytą gali ir puodelis kavos: kofeinas su-
siaurina išsiplėtusias galvos kraujagysles, ir galvos skausmas sumažėja. Greitas, tačiau trumpas būdas pasijusti geriau. Pagirioms reikėtų išgerti stiprios ir saldžios kavos puodelį. Panašiai veikia ir stipri juodoji arbata. Tačiau nei vienos, nei kitos negalima gerti vietoj vandens. Skysčių kiekiui organizme susigrąžinti jos visai netinka, nes taip pat turi diuretinių savybių.

Pasirūpinkite iš vakaro
Prieš einant miegoti patartina išgerti vitamino C tabletę, ištirpintą stiklinėje vandens. Aspirino vartoti prieš geriant alkoholį nereikėtų.

Turbūt geriausia priemonė nuo pagirių – pirtis arba sauna. Pirtyje intensyviai prakaituojama. Kartu su prakaitu iš organizmo pašalinama daug toksinų. Nerekomenduojama garinė rusiška pirtis, nes joje širdies ir kraujagyslių sistemoms tenka labai didelės apkrovos.

Ne toks efektyvus, bet padėti gali ir paprastas dušas. Geriausiai tiks šiltas, kokių 50o C temperatūros. Šioje procedūroje puikiai dera apytakos procesus gerinantis vandens masažas ir prakaitavimas.


Trumpa pagirių gydymo schema
Skysčių balanso atkūrimas:
* pabudus per pirmąsias 2 valandas išgerti iki 1,5 l skysčių (išskyrus sintetinius gazuotus gėrimus)galima ir prieš užmiegant;
* išgerti šlapimą varančio nuoviro ar atitinkamų preparatų (tinka stipri arbata arba kava);
* visą dieną gerti daug skysčių.
Šarmų rūgščių balanso atkūrimas:
* per pirmąsias pora valandų išgerti vandenyje ištirpintus 3-5 g geriamosios sodos;
* toliau gerti šarmingą mineralinį vandenį.

Elektrolitų balanso atkūrimas:
* per pirmąsias 2-3 valandas išgerti 2-3 vandenyje ištirpintas aspartamo arba panangino tabletes. Jei jų nėra po ranka, tinka agurkų raugas, rauginti kopūstai, jūros kopūstai ar ištirpinta druska (3-4 g 100 ml vandens);
* į maisto racioną įtraukti produktų, kuriuose gausu kalio, fosforo ir magnio (daugiausiai – jūrų gėrybės).
Kai atliktos minėtos procedūros, reikėtų:
* gerai, sočiai papusryčiauti;
* išgerti polivitaminų preparatų, askorbo rūgšties, eleuterokoko (sidabrinių ženšenių) antpilo;
* visą dieną cukrų pakeisti medumi;
* išgerti 1–2 glicino, gerinančio nervų sistemą, tabletes;
* 1-2 valandas numigti;
* visą dieną vengti sunkaus fizinio darbo ir sportinių krūvių. :?
/)___/)___/)_(\_________(\_(\_(\__
morewind
-
 
Pranešimai: 585
Užsiregistravo: 09 Lap 2005 14:13
Miestas: Klaipėda, Juodkrantė, Kintai, Kunigiškės
Burės numeris: 0

Re: kaip gerti ir buriuoti ;)

UNREAD_POST Bobas32 04 Sau 2007 13:33

morewind rašė: Teigiama, kad pagirios negresia, jei išgeriama 68 ml degtinės žmogaus kūno svorio kilogramui per ne trumpesnį kaip 3-4 val. laikotarpį. Viskas prasideda nuo šios normos...


Sakykime mano svoris yra 85kg, tai 85kg*68ml=5780ml arba 5,78Litro degtinės per kokias keturias valandas. Na, aš ryškiai silpnesnis už vidutinį vyrą. Po tokio kiekio tikrai po stalu arba reanimacijoje atsidrusiu. Arba gerti reikėtų kokį mėnesį. :)
Paskutinį kartą redagavo Bobas32 04 Sau 2007 13:52. Iš viso redaguota 1 kartą.
:rr:
Vartotojo avataras
Bobas32
-
 
Pranešimai: 8395
Užsiregistravo: 30 Rgs 2004 20:58
Miestas: Vilnius - Klapėda
Burės numeris: 32

UNREAD_POST LTU40 04 Sau 2007 13:50

"Kas galėtumėt patarti,
Ar buriuoti man, ar gerti...?"
LTU40
 
Pranešimai: 312
Užsiregistravo: 07 Vas 2005 18:58

Re: kaip gerti ir buriuoti ;)

UNREAD_POST virtuve 04 Sau 2007 15:03

Bobas32 rašė:
morewind rašė: Teigiama, kad pagirios negresia, jei išgeriama 68 ml degtinės žmogaus kūno svorio kilogramui per ne trumpesnį kaip 3-4 val. laikotarpį. Viskas prasideda nuo šios normos...


Sakykime mano svoris yra 85kg, tai 85kg*68ml=5780ml arba 5,78Litro degtinės per kokias keturias valandas. Na, aš ryškiai silpnesnis už vidutinį vyrą. Po tokio kiekio tikrai po stalu arba reanimacijoje atsidrusiu. Arba gerti reikėtų kokį mėnesį. :)


Vikas teisingai. Išvakaro užsilenki ryte jokio pachmelo. :wink:
Vartotojo avataras
virtuve
 
Pranešimai: 679
Užsiregistravo: 03 Geg 2005 13:50
Miestas: Vilnius

UNREAD_POST morewind 04 Sau 2007 17:18

kablelis ne vietoj
6,8 ml, nors ir degtine buna ivairiu stiprumu.
Gal sita vieta praleidziam kaip nesamoninga ir nesvarbia :oops:
gersim vistiek kiek noresim, buriuosim daug daugiau
/)___/)___/)_(\_________(\_(\_(\__
morewind
-
 
Pranešimai: 585
Užsiregistravo: 09 Lap 2005 14:13
Miestas: Klaipėda, Juodkrantė, Kintai, Kunigiškės
Burės numeris: 0

UNREAD_POST Justinas 07 Sau 2007 03:30

0,6 litro per keturias valandas ir ryte bus gerai ?
Ne tas čainikas katrame vanduo verda
/kiniečių liaudes išmintis/
Vartotojo avataras
Justinas
 
Pranešimai: 53
Užsiregistravo: 30 Bir 2005 03:22
Miestas: Vilnius, Klaipėda

UNREAD_POST kestutisg 08 Sau 2007 00:44

Justinas rašė:0,6 litro per keturias valandas ir ryte bus gerai ?


tai kad chia gaunas mazhiau nei po 100 g / 30 min... ryte tikrai turetu nieko nesijausti :) o va jei 0.7 per 1 valanda - chia jau ish patirties galiu pasakyt kad bus blogai, labai, bet blogai bus ish karto po tos 1 valandos, o ryte kaip ir vel bus visai nieko, tik bishki skaudes galvele ir noresis ledu :D

k.
"If you feel that you have everything under control, then you're simply not driving fast enough." - Mario Andretti, F1 car racer
LTU2000 // +370 655 13374
Vartotojo avataras
kestutisg
 
Pranešimai: 1064
Užsiregistravo: 20 Spa 2005 12:41
Miestas: Vilnius

UNREAD_POST CHloras 06 Rgp 2007 00:40

nu yjo... idomi informacija....
ta tema galiu pridurti dar vien textuka:
Vartotojo avataras
CHloras
 
Pranešimai: 231
Užsiregistravo: 31 Geg 2007 15:39
Miestas: Default
Burės numeris: 138

UNREAD_POST CHloras 06 Rgp 2007 00:42

NËRA në vieno þmogaus organo, kuriam nekenktø alkoholis, bet patys didþiausi pasikeitimai vyksta galvos smegenyse. Ðitas nuodas kaupiasi smegenyse. Bokalas alaus, stiklinë vyno, taurelë degtinës - juose esantis spiritas kartu su krauju patenka á smegenis ir intensyviai ardo galvos smegenø þievæ. Smegenø ardymo mechanizmas seniai þinomas ir labai paprastas.

1961 metais trys JAV fizikai (Naisli, Maskaw ir Pinington - pavardës uþraðytos ið klausos) per ilgo þidinio nuotolio mikroskopà tyrinëjo þmogaus aká. Per vyzdá jie stebëjo maþiausius akies tinklainës kapiliarus. Matë, kaip jais teka kraujas, kapiliarø sieneles, tekanèius raudonuosius ir baltuosius kraujo kûnelius, ir tà vaizdà filmavo. Vienà pirmadiená, stebëdami eilinio kliento aká, nustebo. Ðio þmogaus kraujyje matësi trombai: sulipæ raudonø ir baltø kraujo kûneliø gniutulai. Tuose gniutuluose jie suskaièiavo po tris, penkis, deðimt, keliasdeðimt, po ðimtà ir net po tûkstantá sulipusiø kûneliø. Fizikai tuos sulipusius gniutulus pavadino vynuogiø kekëmis. Fizikai iðsigando, o þmogus atrodo nieko nejauèia. Antro, treèio klientø kraujas buvo normalus, o ketvirto kraujyje – vël trombai. Pradëjo aiðkintis, ir paaiðkëjo, kad anie du vyrai vakar gërë.

Fizikai èia pat padarë eksperimentà. Blaiviam þmogui davë iðgerti bokalà alaus ir po penkiolikos minuèiø to þmogaus kraujyje atsirado alkoholiniai eritrocitø gniutulai. Fizikai padarë moksliná atradimà – jie árodë, kad ne tik mëgintuvëlyje alkoholis sukreðina kraujà, bet ir kraujagyslëse.

Biologijos mokytojas devintokams galëtø vaikams parodyti alkoholio poveiká kraujui. Bandymas labai paprastas. Imamas mëgintuvëlis su vandeniu, álaðinami keli kraujo laðai. Vanduo nusidaþo rausva spalva. Á tà patá mëgintuvëlá álaðinama keletas laðø degtinës ir tiesiog akyse kraujas virsta dribsniais.

Fizikai pastudijavo medicininæ literatûrà ir savo nuostabai atrado, kad medicina 300 metø alkoholá apraðo kaip narkotiná - protoplazminá nuodà. Alkoholis, patekæs á kraujà, paþeidþia eritrocitus: panaikina jø silpnà elektros krûvá. Todël eritrocitai nebeatstumia vienas kito, o sulimpa. Stambiose kraujagyslëse tie eritrocitø gniutulai didelio pavojaus nekelia, nebent tiems, kurie ilgai vartojo alkoholá. Jø veidas ir nosis ágyja tam tikrà spalvà. Þmogaus veide ir nosyje daug smulkiø iðsiraizgiusiø kraujagysliø. Kai prie kraujagysliø iðsiðakojimo atitekëjæs eritrocitø gniutulas já uþkemða, kapiliaras iðsipuèia, apmirðta ir keièia nosies bei veido spalvà.

Taèiau visø, kas geria nors kiek alkoholio, smegenyse vyksta lygiai tas pat. Smegenyse yra 15 milijardø nerviniø làsteliø – neuronø. Kiekvienà neuronà maitina mikrokapiliaras. Mikrokapiliaras yra toks plonas, kad eritrocitai á neuronà gali patekti tik ið eilës po vienà. Kai prie mikrokapiliaro prisiartina sulipæ eritrocitai, jie já uþkemða. Po 7-9 minuèiø nervinë làstelë – neuronas – mirðta. Tik tiek ji gali iðgyventi be deguonies. Po kiekvienø iðgertuviø þmogaus galvoje atsiranda naujos þuvusiø neuronø kapinës. Kai skrodimo metu atidaroma saikingai gërusio, pavyzdþiui, avarijoje þuvusio þmogaus kaukolë, gydytojai mato toká pat vaizdà: susiraukðlëjusios, maþesnës smegenys. Visas smegenø þievës pavirðius nusëtas maþais randeliais ir þaizdelëmis. Tai smegenø dalys, kurias sunaikino alkoholis.

Kai gydytojai skrodþia alkoholiu apsinuodijusius alkoholikus, jie stebisi ne tuo, kiek pakenktos smegenys, o kaip su tokiomis smegenimis þmogus galëjo gyventi. Alkoholis - pati galingiausia klastinga priemonë, pamaþu naikinanti protà. Jeigu geria visa tauta - naikinamas visos tautos protas. Alkoholis protingus, màstanèius þmones paverèia dvikojais darbiniais gyvûnais, su vienintele mintimi: kaip nors su kastuvu iðtempti iki pietø, o po pietø nusigerti ir uþsimirðti.

Kas atsitinka su þuvusiomis smegenø làstelëmis? Temperatûra kaukolëje – 36oC. Þuvusios làstelës ima pûti ir irti. Tos pûvanèios smegenø làstelës ir yra pagiringos galvos skausmo prieþastis. Kad pûvanèios làstelës visiðkai neapnuodytø smegenø, organizmas, joms iðplauti, á smegenis pumpuoja daug vandens. Tas skystis tarsi replëmis spaudþia ryte pagiringà galvà. Skysèiai iðplauna smegenø làsteles ir kartu su ðlapimu patenka á kanalizacijà. Todël ásiminkite: kas geria alø, vynà ar degtinæ, tas kità dienà ðlapinasi savo smegenimis! Absoliuèiai tikslus mokslinis aforizmas. Daug alaus iðgërei – daug smegenø á unitazà iðpylei, maþai iðgërei – maþai iðpilsi, taèiau iðpilsi bet kuriuo atveju, nes toks yra narkotinio nuodo – alkoholio veikimas.
Vartotojo avataras
CHloras
 
Pranešimai: 231
Užsiregistravo: 31 Geg 2007 15:39
Miestas: Default
Burės numeris: 138


Grįžti į Pradinukams / Beginners part

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 5 svečių


cron
Prisijungimas nariams